Herbář

Kašlík? Rýmička?

…při bolesti v krku

Horký citron – vymačkanou šťávu z celého citronu zalijte 250ml horké vody a podle chuti oslaďte medem. Nápoj pijte co nejteplejší

Tvarohový zábal – vlhký lněný šátek potřete asi 1,5cm silnou vrstvou chlazeného tvarohu. Obklad položte na krk, omotejte vlněným šátkem nebo ručníkem a nechte působit

…při rýmě

Inhalace hřebíčkového oleje – do hrnce nakapejte pár kapek hřebíčkového oleje a přilijte horkou vodu. Přes hlavu si přehoďte ručník, nakloňte se nad hrnec a vdechujte nosem.

Výplach slanou vodou – vlažnou vodu smíchejte s trochou mořské soli. Roztok nalijte do dlaně, nasajte do obou nosních dírek a nechte vtéct.

…při kašli

Česnekový sirup – do 1 litru vody nasypte 100g krystalového cukru, 1 lžíci anýzu a 5 stroužků česneku. Vařte 30min. Poté sceďte a uchovávejte v uzavřené lahvi na temném místě (ne v lednici). Užívejte 3 až 3 lžíce 3x denně.

…při průduškovém kašli

Citronový zábal – pomáhá uvolnit křečovitě stažené průdušky a zmírnit kašel. Na hrudník položte bavlněný ručník nasáklý citronovou šťávou a omotejte froté ručník nebo šátek. Nechte působit 15minut.