Herbář

Recept na jaterní očistu

Játra jsou hlavní čistící orgán těla.

Fungují jako takový filtr, který zpracovává všechny jedy a toxiny, které do sebe dostáváme a stará se o to, aby bylo napácháno co nejmíň škody.

Jenže co naplat, když jsou, chudinky, tim čurbesem už tak zanesený, že by samy potřebovaly nějak pomoct?

Naštěstí tu máme přírodní detoxikační kůru.

Nejlepší čas na očistu je, když měsíc couve.  Sledujte lunární kalendář nebo oblohu a měsíc musí mít tvar písmene C. Podrobné termíny jsou vždy na webu vypsány.

 

Východní medicína často považuje játra za jeden z hlavních zdrojů lidského zdraví i všech nemocí.

Potom máme ještě taky žlučník, což je takovej malej váček, který sedí pod játry a shromažďuje se v něm žluč; tekutina z jater, která nám pomáhá trávit tuky. Jenomže v důsledku nesprávné životosprávy se nám v něm často začnou tvořit kameny, které potom blokují průchod žluči dál do trávicího traktu, tlačí na všechno okolo a malér je na světě. Nemusíte mít zrovna hned žlučníkový záchvat, aby se vám potom špatně trávila potrava a ovlivnilo to právě i funkčnost jater. Doktorka Hulda Clark, která následující očistu vymyslela, dokonce tvrdí, že zanesený žlučník je příčinou nejen zažívacích potíží a alergií, ale třeba i chronických bolestí zad…

Co to ty kameny vlastně jsou?

Žlučové kameny jsou víceméně krystaly vytvořené z nejrůznějších složek žluči, které se kupí a kupí, až má člověk v břiše balvan. Tak daleko to samozřejmě dojít nemusí, ale běžný člověk prý může mít v těle klidně okolo 2000 – 5000 žlučových kamínků a uvádí se, že pokud jich během očisty vyloučíte víc jak 200, měli byste celý proces během následujících 6-8 týdnů zopakovat. Ideální stav je prý napočítat okolo 20 kamenů.

Ale pozor! Ne všechno, co se ve vás totiž při očistě pohne, jsou „opravdové“ žlučové kameny, které se vám v těle léta hromadí.

Postupně se totiž přišlo na to, že valná většina z toho, co z vás odejde, jsou „jen“ žlučové a cholesterolové krystalky, které se vám v těle vytvoří přes noc přímo během detoxu. Tzn. veliká část z těch údajných 5000 kamenů je pravděpodobně pohyblivých, resp. prostě se utvoří a pak zase vstřebají, a tak pořád dokolečka. Nicméně dobrá zpráva je, že pokud v sobě opravdu máte i kameny usedlíky (jakože to je hodně pravděpodobný), potom se během téhle očisty šetrně zbavíte i jich.

 

Klady :

 • trvá jen asi 24 hodin
 •  nemusíte držet žádný náročný půst
 •  bezpečnost
 •  je to jedna z nejúčinnějších očist jater a žlučníku vůbec
 •  jiná přírodní cesta jak se zbavit žlučových kamenů, než tahle, není
 • pročistíte se a můžete se zbavit i chronických neduhů

 

Zápory:

 • epsomská sůl
 • může se vám v průběhu dělat trochu nevolno
 • druhý den je potřeba pohybovat se v doběhové vzdálenosti od WC…:)

 

Kdy očistu nedělat:

 • jste nemocní
 • máte nějaký zánět nebo infekci

 

Příprava:

Kůru je si nejlepší naplánovat na někdy, kdy víte, že budete mít klid.

Počítejte s tím, že v den D budete potřebovat volné odpoledne, přičemž se všechno spustí v 18:00 a do hajan se jde už ve 22:00.

Druhý den si potom nechte volný tak, abyste se mohli flexibilně přizpůsobovat občas poměrně nevyzpytatelným potřebám svého těla. Proto, aby očista proběhla tak, jak má, je ale několik dní dopředu potřeba dodržovat pár věcí.

7 dní předem:

 • začnětě si šetřit játra i žlučník a buďte na sebe hodný
 • vynechejte tučnou, těžkou stravu
 • nejezte nic smaženého
 • omezte příjem mléčných výrobků a tlustého masa
 • jezte víc vlákniny
 • pročistí vám střeva, což se vám bude hodit
 • vyhněte se alkoholu a omezte kafe

5 – 4 dny předem:

omezte příjem i těch zdravějších tuků jako jsou třeba ořechy nebo avokádo
Pijte 1x denně 1litr jablečné šťávy, ta totiž pomáhá žlučníkové kameny rozmělňovat, aby se vám potom třeba někde nezasekly. Chce to nejlépe domácí mošt přímo z odšťavňovače a nebo si sežeňte 100% čerstvou šťávu (většinou ji mají v obchodech se zdravou výživou).  Džusy z obchodů nekupujte, jsou z koncentrátu a plné cukru.

Postup v den očisty:

Respektujte uvedené hodiny a snažte se jednotlivé fáze nezpožďovat o víc než 15 minut.

Epsomská sůl působí jednak projímavě a pomáhá kameny rozmělňovat tak, aby se po cestě nikde nezasekly.

Olivový olej se šťávou potom působí jako „nakopávač“ celého procesu, kdy se uvolní velké množství žluči najednou a kameny se tak rozpohybují.

Tip: k tomu, aby z vás všechno mohlo odejít v klidu, je dobrý mít čistá střeva. Proto pokud máte přístup k hydrocolon terapii, tak si na ní s nějakým předstihem zajděte a nebo si kupte v lékarně to, čemu se odborně řiká „irigátor“ (stojí asi 170 kč) a lidově klystýr.  Můžete si ho klidně udělat doma, dokonce se to i jednou za čas doporučuje.

Co budete potřebovat:

 • 4 polívkové lžíce epsomké soli (síran hořečnatý), lze koupit u nás, kontaktujte mě: http://info@katerinarakouska.cz
 • 3 x 250 ml (750 ml) vody
 • 125 ml olivového oleje (je lepší nějaký lehčí, aby vám nebyl moc těžký do břicha, žádný levný olej na smažení nebo tak něco! Ty bývají přepálené a mají spoustu volných radikálů)
 • 125 ml šťávy z 1/2 růžového grepu nebo z několika citrónů (pokud je máte v lednici, tak je vyndejte, budete je potřebovat v pokojové teplotě)

Ráno začněte sklenicí moštu a lehkou, dobře stravitelnou snídaní s minimálním obsahem tuku. Ideální je třeba ovesná kaše s ovocem nebo nějaký ovocný smoothie, ale bacha, žádné mléko, máslo ani nic takovýho.

Tím, že nebudete jíst nic tučnýho se vám totiž v těle nahromadí žluč, vytvoří v játrech tlak a díky tomu se potom zbavíte víc kamenů najednou. I k obědu si proto dejte něco malýho a lehoučkýho, pohankovou kaši, kuskus s vařenou zeleninou nebo tak něco.

Žádné maso a nic tučného.

Po 14:00 už nic nejezte ani nepijte, protože byste si tím mohli později přitížit.

14:00  Připravte si solný roztok. Do 750 ml vody rozpusťte 4 polívkové lžíce epsomské soli. Na některých stránkách doporučujou přidat trochu citronové šťávy, jinde vodu úplně nahrazujou jablečným moštem… ale já jsem na tyhle bezva vylepšováky bohužel přišla pozdě, takže jsem se držela vody.

18:00  Odlijte si 185 ml vody se solí a vypijte svojí první dávku. Po dopití se můžete napít trochy obyčejné vody a nebo si vypláchnout pusu.

20:00  Je čas na druhou dávku (zase 185 ml) epsomké soli.

21:30 – 21:45  Připravte se, že za chvilku půjdete do hajan a tak dodělejte všechno, co potřebujete a šup do pyžama Potom v dobře uzavíratelné sklenici pořádně protřepejte 125 ml olivového oleje se 125 ml grepové nebo citronové šťávy tak, aby vám vznikla kompaktní emulze. Ale JEŠTĚ TO NEPIJTE!

22:00  Teď je teprve čas na lektvar č.2. Vezměte si sklenici s olejem a šťávou k posteli a ve stoje emulzi vypijte. Nemělo by vám to zabrat víc než 5 minut. Jakmile dopijete, jděte si co nejrychlejc lehnout. Tohle je podle Dr. Clakové zcela zásadní, prostě čím dřív budete v posteli, tím líp.

Položte se na pravý bok, skulte se do klubíčka, kolena u hrudníku a snažte se takhle ležet nehnutě alespoň 20 minut. Představujte si, co se ve vás asi zrovna děje, jak se tam všechno hejbe a mějte z toho radost.  Možná pocítite, jak se vám žlučníkové kameny uvolňují a začínají putovat tělem, nicméně oni se díky epsomské soli rozpouští, takže taky nemusíte cítit nic. No a pak už jenom dobrou nóóóóc!

 

Druhý den ráno:

6:00  Ano, tušíte správně, že vás čeká 3. dávka solného roztoku.
8:00  Hurááááá, je čas posledního 185 ml epsomkého nápoje.  Pokud chcete, můžete si jít ještě lehnout se sladkým pocitem zadostiučinění, ale pravděpodobně vás stejně brzo vyženou náhlé střevní pohyby
10:00  Už zase můžete začít jíst, ale opatrně, buďte na sebe šetrní. Ideální je půst přerušit další sklenicí čerstvé jablečné šťávy a za půl hodiny potom si dát nějaké ovoce nebo obyčejnou ovesnou kaši. S postupem dne můžete začít jíst normálně, nicméně stále platí, abyste žlučník zbytečně nenamáhali (tzn. nejezte nic tučného a pozor na česnek).

No a jak by to mělo celý vlastně dopadnout? Jak už jsem naznačila v předešlém popisu postupu, měly by z vás druhý den po začátku kůry začít odcházet žlučové kameny a kamínky. Poznáte je tak, že na rozdíl od zbytku obsahu střev, který klesne na dno mísy, plavou a budou mít zelenkavou až khaki barvu. Budou se taky hodně velikostně lišit. Každopádně se budete určitě divit, kolik jste toho v sobě měli a už jen z toho vědomí, že teď je to pryč, vám hned bude hej.