Sensitiv Imago 530 pracuje i s tzv. nestabilní laboratoří. Ukážou se zde hodnoty nedostatečnosti, nadbytečnosti nebo hraniční hodnoty minerálů, vitamínů, ale také zatěžujících odpadních látek, např. kyselinu močovou, která se nazývá DNA neboli Nemoc králů.
Vznik dny
Dna neboli pakostnice (arthritis uratica) je revmatologickým zánětlivým onemocněním, které vzniká zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi (hyperurikemie) a hromaděním jejích krystalů v organismu. K tomu dochází nejčastěji dlouhodobě vysokým přísunem purinů (látky, z nichž vzniká kyselina močová) do organismu, dále zvýšenou produkcí kyseliny močové (rozpad buněk) či jejím nedostatečným vylučováním (chronická ledvinová nedostatečnost).
Objevují se náhlé silné noční a ranní bolesti kloubů, nejčastěji u palce u nohy (kořenový kloub palce), ale i rukou, kotníků, kolenou. Kloub je zarudlý, oteklý a citlivý na dotek. Pokožka na něm je lesklá a napnutá. Po několika dnech až týdnech bolest i otok ustoupí, ale nemoc zůstává.
Vysoká koncentrace kyseliny močové v krvi způsobuje krystalizaci této látky v kloubech a jiných tkáních. Krystaly utvořené z kyseliny močové mají jehličkovitý tvar, pronikají do málo prokrvených tkání (např. kloubů), ve kterých uvíznou a svým ostrým hrotem se do nich zabodávají. Nejčastějším místem tzv. dnavých tofů jsou malé klouby na dolních i horních končetinách, místy i ramenní kloub apod. Poškozeným místem může být i ušní lalůček. U některých lidí může dojít k tvorbě močových kamenů, u jiných k dnavým záchvatům, tedy k zánětům kloubů, které jsou velmi bolestivé.
Příčiny dny
Pomáhají bylinky, které zmírňují zánět, a napomáhají pročišťování organismu. Například libeček lékařský – čerstvou i sušenou nať můžete přidávat do čaje i jídla. Zároveň ho skvěle provoní a ochutí. Libeček pomáhá zlepšit krevní oběh a krev pročistí. Podobně funguje andělika lékařská. Obklady z odvaru byliny uleví oteklým kloubům. Kopřiva dvoudomá pomáhá tělo zbavit kyseliny močové (připravte si čaj z odvaru a pijte 3× denně až 5 týdnů).
Abychom provedli tuto kůru, potřebujeme obyčejný citron. Čerstvá šťáva se pod vlivem vzduchu a světla velice rychle rozkládá, a proto je třeba připravit pokaždé novou porci šťávy. Citronová šťáva je kyselá v době její přípravy. Jakmile ji vypijete, enzymy v dutině ústní ji změní na sladkou. Šťáva je bohatá na vitamín C, mikroelementy a hormony. Skvěle čistí organizmus od nerozpustných solí a hlenu.
Foto: Pixabay, Zdroj: Wikipedie